مقاله

صفحه اصلی/

جراحی سرطان پوست


جراحی سرطان پوست 

پذیرش تشخیص "سرطان " برای بیمار بسیار مشکل است . بعلاوه دانستن اینکه درمان سرطان پوست شما ممکن است منجر به جوشگاه یا بدشکلی گردد نیز می تواند ناراحت کننده باشد . جراح پلاستیک شما متوجه نگرانی های شما بوده ، و شما را در مراحل درمان راهنمائی کرده ، و نتیجه درمان بر سلامت و ظاهر شما را توضیح خواهد داد .

 

 

حقایق کوتاه درباره ی درمان سرطان پوست

 • درمان سرطان پوست ، مانند هر نوع سرطان دیگر ، ممکن است نیازمند جراحی برای برداشتن غدد سرطانی باشد .
 • جراح پلاستیک شما می تواند با روش های ویژه ضایعات سرطانی و سایر ضایعات پوستی را بردارد به نحوی که سلامت و ظاهر شما حفظ شود .
 • اگرچه هیچ جراحی بدون جوشگاه نیست ، ولیکن جراح پلاستیک شما تلاش می کند سرطان پوست شما را بدون ایجاد تغییر چشمگیر در ظاهرتان درمان نماید .
 • برای بعضی از افراد ، برای حصول بهترین نتیجه باید بیش از یک بار جراحی انجام داد .
   

 

بعلاوه ممکن است جراح شما

 • وضعیت سلامت عمومی ، بیماری های قبلی ، و سایر عوامل خطرساز را در مورد شما بررسی نماید .
 • پوست شما را معاینه نماید .
 • برای پرونده پزشکی شما عکس هائی تهیه نماید .
 • گزینه های شما را مطرح نموده و یک روش درمانی مطرح نماید .
 • نتایج احتمالی جراحی رابیان و مخاطرات و عوارض احتمالی را گوشزد نماید .

 

 

آماده شدن برای جراحی 

قبل از عمل جراحی ممکن است از شما خواسته شود :

 • آزمایشات تشخیصی یا بررسی های طبی انجام دهید .
 • داروهای خاصی را مصرف کرده یا طرز مصرف داروهای فعلی خود را تغییر دهید .
 • سیگار کشیدن را مدتی قبل از جراحی ترک کنید .
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب ، و مکمل های گیاهی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند ، اجتناب نمائید .

 

 

آموزش های ویژه ی شما شامل موارد زیر خواهد بود :

 • آنچه باید در روز عمل انجام دهید .
 • استفاده از بی هوشی طی عمل جراحی سرطان پوست
 • مراقبت پس از عمل و پیگیری


جراح پلاستیک شما در مورد مکانی که عمل انجام خواهد شد با شما صحبت خواهد کرد ، جراحی سرطان پوست در مطب ، مرکز جراحی محدود ، بیمارستان قابل انجام می باشد . 

موردی که نیاز به کمک خواهید داشت 

اگر عمل شما در یک مرکز سرپائی انجام خواهد شد ، حتما برای آمدن و رفتن با شخصی هماهنگ کنید که همراه باشد و حداقل شب اول بعد از عمل هم شخصی نزد شما باشد .

 

 

مراحل جراحی 

در طی جراحی سرطان پوست چه رخ می دهد ؟ 

بسته به اندازه ، نوع و محل ضایعه ، روش های متعددی برای برداشتن سرطان پوست و بازسازی ظاهری وجود دارد

مرحله اول - بی هوشی 

برای آسایش شما طی عمل جراحی داروهائی به کار گرفته خواهد شد . گزینه ها شامل ، بی حسی موضعی ، تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی می باشند . پزشک شما ، بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد نمود . 

مرحله دوم - برداشتن ضایعه 

یک ضایعه ی کوچک یا محدود را می توان با اکسزیون ( روش جراحی ساده برای برداشتن ضایعه از سطح پوست ) خارج نمود . در اکثر موارد همراه با اکسزیون محل آن ترمیم می شود . 

سرطان پوست ممکن است مثل یک کوه یخی باشد . گاهی اوقات آنچه در سطح پوست دیده می شود تنها قسمت کوچکی از توده است . در زیر سطح پوست ، سلول های سرطانی منطقه ی وسیع تری را پوشانده و مرز مشخصی ندارند . در این موارد یک روش ویژه به نام جراحی مهز ( MOHS ) ممکن است توصیه گردد . 

ممکن است جراح پلاستیک شما درخواست یک مقطع منجمد( آسیب شناسی ) نماید . در این روش ضایعه ی سرطانی برداشته شده و پیش از بستن زخم بوسیله ی یک آسیب شناس بررسی میکروسکوپی می شود ، تا اطمینان حاصل گردد که تمام سلول های سرطانی برداشته شده است . هدف این کار دستیابی به یک حاشیه ی سالم ( ناحیه ای که سرطان پوست گسترش نیافته است ) می باشد . چنانچه حاشیه سالم بدست آید ، می توان زخم حاصله را بازسازی نمود . اگر حاشیه ی سالم بدست نیاید ، جراح پلاستیک شما آنقدر بافت را برخواهد داشت تا تمام ناحیه حاشیه سالم داشته باشد .

 


مرحله سوم - بازسازی 

یک ضایعه بزرگ یا ضایعه ای که با مقاطع منجمد برداشته شده را می توان با یک فلپ ( بافت سالم ) موضعی بازسازی نمود . در مواردی که اکسزیون منجر به ظاهر بدشکل شود نیز ممکن است استفاده از فلپ لازم باشد . یک فلپ موضعی ، بافت سالم مجاور را به روی زخم می آورد . در صورت امکان ، خطوط بخیه در شیارهای طبیعی و انجناهای صورت گذاشته می شود تا جوشگاه حاصله کمتر به چشم آید . 
ممکن است 

یک گرافت پوستی ( پوست سالم که از ناحیه دیگری از بدن برداشته شده و روی محل زخم گذاشته می شود ) نیز به کار گرفته شود . 
 


مرحله چهارم - ملاحظه نتایج 

پس از برداشتن سرطان پوست و تکمیل بازسازی اولیه ، پانسمان یا بانداژ روی محل برش ها گذاشته خواهد شد . 

حقایق مهم درباره ی مخاطرات جراحی سرطان پوست 

تصمیم برای انجام جراحی سرطان پوست بسیار شخصی است . پزشک شما تمام مخاطرات احتمالی را توضیح خواهد داد . جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات خطرات جراحی را بیان می کنند . از شما خواسته خواهد شد که برگه های رضایت نامه را امضاء نمائید تا مشخص گردد که نوع عمل جراحی ، گزینه های دیگر ، و محتمل ترین مخاطرات و عوارض ممکنه را به خوبی فهمیده اید .

 

 

 

نتایج و پیش آگهی 

جراح پلاستیک شما می تواند سرطان پوست شما را با برداشتن پوست سرطانی و بازسازی ظاهر طبیعی درمان نماید . ولیکن بعضی از انواع سرطان پوست ممکن است نیاز به درمان های اضافی از قبیل رادیوتراپی داشته باشند . پزشک شما ، هر نوع توصیه لازم در مورد درمان پیگیری را به شما ارائه خواهد داد . 
بازسازی می تواند ظاهر طبیعی تری به شما بدهد ، ولیکن هیچ نوع بازسازی کاملا بدون نقص نیست . همواره جوشگاه های قابل رویت در محل برش ها باقی خواهد ماند . بعلاوه ممکن است تغییرات قوام ، رنگ ، یا سایر تغییرات مشهود در محل بازسازی شده دیده شوند . گاهی اوقات درمان سرطان پوست شما سبب ایجاد بدشکلی خواهد شد . 

اگرچه تلاش برای بازگرداندن ظاهر حتی الامکان طبیعی صورت می پذیرد ، ولیکن مهمترین مسئله آن است که سرطان پوست شما کاملا درمان شود .

 

 

هزینه ی جراحی سرطان پوست چقدر خواهد بود ؟ 

هزینه ، همواره یکی از ملاحظات جراحی است ، چه برای برداشت سرطان پوست و چه برای بازسازی ظاهری .

هزینهی یک جراح ممکن است براساس تجربه ی او ، نوع عمل جراحی ، و موقعیت جغرافیائی متفاوت باشد . 

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند

 • هزینه جراح
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه بی هوشی
 • هزینه داروها - لباس های پس از عمل
 • آزمایشات


بیمه ی شما باید جراحی سرطان پوست ، عوارض مربوطه ، یا سایر جراحی های بازسازی ظاهری را پوشش دهد . معمولا برای جبران هزینه ی ارائه مدارک قبل از عمل لازم است . حتما پیش از جراحی با بیمه ی خود مشاوره نمائید . 

رضایت تنها وابسته به میزان هزینه نیست . 

هنگامی که یک جراح پلاستیک را برای جراحی سرطان پوست انتخاب می کنید ، به خاطر داشته باشید که تجربه ی جراح و راحت بودن شما با او نیز به اندازه ی هزینه ی نهائی جراحی مهم است .

 

 

آشنائی با واژگان 

کارسینوم سلول پایه : شایع ترین نوع سرطان پوست است که در اپیدرم ( لایه روی پوست ) رخ می دهد ، این توده ها معمولا گرد و مروارید شکل یا به رنگ تیره هستند . 

سرطان : رشد کنترل نشده سلول های غیرعادی در بدن ، سلول های سرطانی را سلول های بدخیم نیز می نامند.

اپیدرم : بالاترین لایه ی پوست است

اکسزیون : یک روش جراحی ساده که ضایعه را از پوست جدا می کند

مقطع منجمد : یک روش جراحی که در آن ضایعه ی سرطانی برداشته شده و پیش از بستن زخم به وسیله ی یک آسیب شناس بررسی میکروسکوپی می شود تا اطمینان حاصل گردد که تمام سلول های سرطانی برداشته شده اند .

تسکین داخل وریدی : تجویز داروهای مسکن با تزریق به داخل ورید به منظور آرام بخشی

فلپ موضعی : روش جراحی که برای سرطان پوست به کار می رود و طی آن بافت مجاور به روی زخم آورده می شود .

ملانوم : جدی ترین نوع سرطان پوست که معمولا با تغییر رنگ سیاه یا قهوه ای یا حاشیه های نامنظم و نامشخص تشخیص داده می شود . این ضایعه در عمقی ترین لایه ی اپیدرم رخ داده و به همین دلیل شایع ترین سرطان پوست است که به سرعت به نقاط دیگر پوست یا سایر نواحی بدن گسترش می یابد

جراحی مهز( MOHS ) : روش جراحی که در مواردی که سرطان پوست مانند یک کوه یخی باشد ، به کار گرفته می شود . در زیر پوست سلول های سرطان ناحیه ی وسیع تری را گرفته و فاقد مرز مشخص هستند .

Nevos : خال

گرافت پوستی : روش جراحی که برای سرطان پوست به کار می رود . پوست سالم از یک ناحیه ی بدن برداشته شده و در محل زخم گذاشته می شود . خط بخیه در صورت امکان مطابق با شیارهای طبیعی و انحناهای صورت داده می شود تا جوشگاه حاصله کمتر به چشم آید .