مقاله

صفحه اصلی/

افتادگی پوست گردن

همانطور که می دانید چروک و شل شدن پوست در بسیاری از نقاط بدن رخ می دهد. همه ی انسان ها از داشتن پوستی چروک و افتاده احساس ناراحتی می کنند. انسان تا نشانه ای از پیری نبیند به فکر درمان نخواهد بود. عوامل زیادی بر چروک شدن پوست تاثیر می گذارد.
عواملی که بر شل شدن پوست تاثیر می گذارند عبارتند از:
چاقی و کاهش سریع وزن- افزایش سن- نور خورشید- عوامل محیطی- تغذیه نامناسب- ژنتیک.
چاقی و کاهش وزن سریع: چاقی باعث کشیده شدن پوست شما می شود و هنگامی که با رژیم نادرست بدنبال راهکاری برای کاهش سریع وزن هستید، پوست را دچار چین و چروک می کنید.
افزایش سن: با افزایش سن، پوست حالت قبلی و سرحال بودن را ندارد و به مرور زمان کم کم شادابی خود را از دست می دهد و شاهد چین و چروک در قسمت های از بدن خواهید شد.
ژنتیک: عوامل ژنتیک باعث بروز مشکلات چروک پوست می شود به طور مثال افراد جوان زودتر از زمان پیر شدن، پوستشان دچار چین و چروک می شود و برعکس امکان اینکه افراد پیر پوستشان دیرتر دچار افتادگی پوست شوند.
نور خورشید: نور خورشید دارای ویتامین D می باشد اما اگر به مدت زیادی در برابر نور خورشید قرار بگیرید باعث سوختگی و به مرور زمان دچار چین و چروک خواهد شد.
عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند محل کار که با فراورده های شیمیایی و پتروشیمی سروکار دارند و نیز محل زندگی افرادی که هوای آلوده ای دارند در افتادگی پوست نقش بسزایی دارند.
تغذیه نامناسب: تغذیه نیز بر افتادگی پوست تاثیر دارد استفاده از قلیان و سیگار باعث شل شدن پوست افراد شده است.


افتادگی پوست گردن
یکی از نقاط پر تحرک بدن گردن می باشد. چرخیدن، غذا خوردن و ... حرکت های مداوم گردن می باشد که باعث کشیده شدن پوست گردن می شود. افتادگی پوست گردن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و فرد به فکر راهکارهایی برای درمان می شود. هنگامی که چروک های پوست گردن عمیق شود درمان آن نیز تا حدی دشوار می شود.

افتادگی پوست گردن
 
راهکارهایی برای رفع شل شدن پوست گردن عبارت است از: 
ورزش کردن 
بوتاکس
لیفت گردن
لایه بردار پوست با لیزر
میکرودرم ابریژن
تزریق ژل
ورزش کردن: با ورزش کردن در کنار لوسیون ها و کرم های ضد چروک می توانید در رفع مشکل شل شدن پوست کمک کنید. تمرین های ورزشی که برای درمان پوست چروک گردن توصیه می شود به شرح ذیل است:


رساندن چانه به قفسه سینه
این تمرین را هنگامی که احساس راحتی می کنید انجام دهید. روزانه در ساعات مختلف روز این تمرین را انجام دهید و در دفعات بعد تعداد دفعات تمرین در روز را بیشتر کنید. این تمرین به این صورت است که چانه را روی قفسه ی سینه برسانید و بعد به حالت اول برگردانید.


بالا آوردن لب
یک تمرین بسیار ساده برای سفت کردن پوست گردن بالا آوردن لب می باشد. هنگامی که این تمرین را انجام می دهید سرتان را به سمت سقف بالا برده، و بعد زبان را به سقف دهانتان محکم فشار دهید تا عضلات گردن شما کشش پیدا کند و بعد چانه را به سمت پایین آورده و دوباره این حرکات را انجام می دهید. بعد از انجام دادن تمرین مدتی استراحت کنید و اگر مایلید دوباره تمرین را شروع کنید.


جلو آوردن چانه
برای انجام دادن این تمرین باید روی صندلی نشسته و صاف شانه هایتان را قرار داده و دست هایتان را روی ران ها قرار دهید. چانه را آرام به جلو حرکت دهید. هنگامی که احساس کشیده شدن عضلات گردن کردید تا ۱۲ بشمارید و بعد به حالت اول برگشته و دوباره تمرین را تکرار کنید.


بوتاکس
بوتاکس مانند تزریق ژل است. تفاوت بوتاکس با تزریق ژل آن است که با روش متفاوتی انجام می شود. زمانی که بوتاکس را تزریق می کنند انتقال سلول های عصبی پوست به عضله مسدود می شود و با این عمل باعث برگشتن پوست به حالت اولیه طبیعی خواهد شد. ماندگاری بوتاکس ۳-۴ ماه می باشد. از بوتاکس بیشتر برای چین و چروک دور چشم، خط لبخند، خط اخم، چین و چروک پیشانی، خطوط بین ابروها استفاده می شود، اما برای نوارهای طولی ضخیم V شکل که در نواحی گردن رخ می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این بوتاکس عوارض جانبی احتمالی برای تزریق چه درست و چه اشتباه بوتاکس وجود دارد، که با تخلیه ی محلول بوتاکس این عارضه برطرف می شود.


تزریق ژل
تزریق ژل برای پرکردن منافذ پوست که به دلیل بهبود کلاژن و الاستین به وجود می آیند مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق ژل برای پوست چروک مانند آب درون بادکنک است. هنگامی که ژل را تزریق پوست می کنند، پوست را به سمت بیرون فشار داده و باعث برطرف شدن چین و چروک می شود. ماندگاری تزریق ژل ۴-۱۲ ماه می باشد. تزریق ژل هم مانند بوتاکس دارای عوارضی است. پرکننده ها باعث واکنش آلرژیک شده و منجر به عوارض جانبی نسبتا خوش خیم و نسبتا شدید می شود.


میکرودرم ابریژن
دستگاهی برای از بین بردن سلول های مرده پوست و لایه های خشک می باشد که با کمک اسپری میکروکریستال، دستگاه این عمل را انجام می دهد. استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن عوارض جانبی ندارد و باید در طول هفته چندین بار برای پوست مراجعه کنید و دوره های بهبود خود را بگذرانید تا نتیجه ی مطلوب را کسب کنید.


لایه بردار پوست با لیزر
با استفاده از دستگاه لیزر شما می توانید سلول های مرده پوست و لایه های خارجی را با کمک گرما از بین ببرید. دوره های درمان توسط این روش چندین هفته طول می کشد.


لیفت گردن
نوعی جراحی می باشد که موجب از بین بردن خطوط چروک گردن است. هدف لیفت گردن سفت کردن عضله ناحیه گردن است. لیفت گردن به دو روش انجام می گیرد. 
روش اول
در این روش پوست اضافه زیر چانه را برش داده و حذف کرده و محل برش را با پوست زیر چانه بخیه می کنند و منجر به سفت شدن عضله گردن می شود. جراحی این روش ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد.
روش دوم
این روش برای خطوط فک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این جراحی زیر چانه و مقابل گوش ها برش را ایجاد می کنند و جراح پوست اضافه را حذف می کند. این جراحی تا ۵ ساعت طول می کشد.
تمام روش های رفع چین و چروک و افتادگی پوست گردن در مرکز فوق تخصصی آترینا در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای اطلاع از دوره های درمان و نوبت دهی می توانید با مراجعه کردن به بخش نوبت دهی و مشاوره گرفتن از تمامی دوره های درمان با ما در ارتباط باشید.