مقاله

صفحه اصلی/

بوتاکس برای زیبایی صورت

تاریخچه بوتاکس یا بوتولیسم
بوتاکس یا بوتولیسم از ترکیب سمی به نام بوتولینوم ساخته شده است. در سال ۱۸۲۲ سم بوتولینوم از مانده ی سوسیس پخته شده در آزمایشگاه ها به وجود آمد. در سال ۱۹۶۰ این سم بر روی عضلات حیوانات آزمایش شد و در سال ۱۹۷۰ بدون اینکه به طور رسمی سازمان دارو و غذا تایید کند برای افرادی که دچار افتادگی پلک بودند مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۸۹ به طور رسمی بوتاکس برای بیماران معرفی شد و در سال ۱۹۹۰ نام بوتاکس را برای آن اختصاص دادند. سوال این است که بوتاکس از سم تولید شده پس چگونه به عنوان دارو درمان مورد استفاده قرار می گیرد؟ اگر این ماده ی سمی، با دوز کمتر و کنترل شده مورد استفاده قرار بگیرد می تواند به عنوان یک داروی بی خطر و مفید استفاده شود. با تزریق بوتاکس در زیر پوست، سبب شل شدن(فلج شدن) عضلات پوست شده و در نهایت چین و چروک را از بین می برد.
 
آلرگان تولید کننده بوتاکس شد
شرکت داروسازی آلرگان توانست در سال ۲۰۱۵ بوتاکس را تولید کند. تا قبل از اینکه از داروی بوتاکس در جهت زیبایی استفاده شود برای درمان لوچی(اختلال انحراف چشم) مورد استفاده قرار می گرفت.


پیش از تولید بوتاکس آلرگان چه می کرد؟
آلرگان قبل از تولید بوتاکس، شرکتی جهت مراقبت از چشم بود. شرکت آلرگان، محصولاتی مانند تمیزکننده لنزهای چشم و محلول هایی برای خشکی چشم تولید می کرد. درآمدی که از طریق این محصولات شرکت آلرگان کسب کرد حدودا سالانه ۵۰۰ میلیون دلار بود. طبق آمار، در آمریکا ۴ درصد از مردم دچار انحراف چشم بودند بنابراین شرکت آلرگان با این آمار در سال ۱۹۹۱ توانست ۲۱ میلیون دلار درآمد با فروش این دارو کسب کند.


در حالت کلی می توانیم بگوییم کاربردهای بوتاکس در زمینه های زیر صورت می گیرد:
بوتاکس برای درمان 
بوتاکس برای زیبایی


کاربردهای بوتاکس در درمان بیماری ها
تنظیم ضربان قلب
سردردهای مزمن مانند میگرن
بیش فعالی مثانه
افسردگی
تعرق شدید(هيپروهيدروزيس)
ناهنجاری های صدا
گرفتگی های گردن
تسکین کمر درد
سردی دست ها
انزال زودرس
فیبریلاسیون دهلیزی بعد از عمل قلب
پلک زدن بیش از حد(بلفارواسپاسم)
انحراف چشم یا لوچی(استرابیسم)


کاربردهای بوتاکس در زیبایی
رفع چین و چروک صورت(چین و چروک دور چشم، خط اخم، خط لبخند، چین های دور لب، چین های چانه و گردن)
بالا بردن ابروها
کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
بالا بردن گوشه لب ها
بالا بردن نوک بینی
افتادگی قسمت تحتانی صورت


درمان میگرن با بوتاکس
در جراحی های زیبایی که با تزریق بوتاکس صورت گرفت، مشاهده شد بیمارانی که بوتاکس به آن ها تزریق کردند بعد از مدتی سردردهای کمتری را نسبت به قبلا داشته اند. تاکنون مشخص نشده که چگونه بوتاکس بر روی سردردهای میگرن تاثیر می گذارد.


درمان عرق کردن شدید با بوتاکس
در اروپا پزشکان برای اینکه بیماران عرق نکنند از بوتاکس استفاده می کردند. انقباض عضلات صورت با تززیق بوتاکس سبب شد که کمتر از معمول بیماران عرق کنند و با این نتیجه پزشکان شیفته ی این دارو شدند.


درمان بیش فعالی با بوتاکس
در سال ۲۰۱۳ دکتر لیندا بروباکر رئیس و مسئول دانشگاه پزشکی شیکاگو درباره ی تاثیر بوتاکس بر بیش فعالی مثانه بر این باور است که بوتاکس تاثیر فوق العاده ای در درمان این بیماری داشته است. بسیاری از زنان برای درمان بیماری خود حاضر به استفاده دراز مدت دارو نبودند. برای همین بر روی ۷۰% از زنان بوتاکس تزریق کردند. طبق گزارش هایی که صورت گرفت زنانی که بوتاکس به آن ها تزریق شد به صورت میانگین سه قطره در روز غیر ارادی ترشح می کنند. در حالی که میانگین قبل از تزریق آن ها در روز پنج قطره بود.


تاثیر شگفت انگیز بوتاکس بر درمان افسردگی
دکتر روزنتال و دکتر دریک فینزی در دانشکده ی پزشکی جورج  واشنگتن در سال ۲۰۱۴ برای افرادی که افسردگی حاد دارند تحقیقاتی را منتشر کردند که با تزریق بوتاکس بعد از ۶ هفته علائم افسردگی کمتر ی نسبت به گذشته داشته اند.


پس از درمان چه چیزی مورد انتظار است؟
بعد از اینکه بوتاکس را در زیر پوستتان تزریق کردند، نقاط قرمز کوچک و یا برجستگی هایی در محل تزریق یا دیگر نقاط پوست مشاهده می شود. ممکن است کبودی در پوست نیز مشاهده شود که این کبودی ها بسیار به ندرت پیش می آید. داشتن این علائم ترسی ندارد این کبودی ها طی مدت کوتاهی از بین می رود و یک امر عادی به شمار می آید. برای رفع این کبودی ها می توانید از پمادهای موضعی برای کاهش التهاب کبودی ها استفاده کنید.


چه کارهایی نباید انجام داد؟
هنگامی که تزریق بوتاکس را انجام دادید نباید صورتتان را مالش دهید. حداقل ممکن تا ۲۴ ساعت از مالش صورت و فشار آوردن به آن خودداری کنید. زیرا ماده ی بوتاکس با فشار و مالش دادن صورت به قسمت های دیگر پوست حرکت می کند. میتوان این گونه گفت که اگر تزریق برای ابروها انجام شده باشد با مالش آن ماده ی بوتاکس به سمت پایین حرکت می کند و باعث افتادگی پلک شما خواهد شد.


نحوه صحیح خوابیدن
افرادی که بوتاکس آن ها تزریق می کنند باید بدانند در هنگام استراحت و خوابیدن صورتشان را روی بالشت نگذارند و اگر بوتاکس در نواحی دیگر تزریق شده است روی آن قسمت نخوابند. بهترین نحوه ی خوابیدن به پشت برای افرادی که صورتشان بوتاکس تزریق کرده اند می باشد زیرا فشاری به صورتشان نمی آید.


تمرینات ورزشی
ورزش کردن باعث به حرکت درآمدن ماهیچه ها و عضلات بدن می شود و اگر بوتاکس در این ناحیه تزریق شده باشد با حرکات سنگین ورزش ماده ی بوتاکس به حرکت در می آید.


داروها
از مسکن ها مانند استامینوفن با مشورت دکتر هر ۴-۶ ساعت یک بار می توانید استفاده کنید. همچنین افراد ی که از داروهای آسپرین، داروهای گیاهی، آنتی بیوتیک، داروهای قلبی، داروهای بیماری عصبی و آلزایمر، ویتامین ها و.. مصرف می کنند با پزشک خود صحبت کنند و ایشان را در جریان بگذارند زیرا بعضی از داروها باعث رقیق شدن خون شده و عوارض بوتاکس را شدید می کنند.


دست کاری پوست
برای مراقبت بیشتر بعد از تزریق بوتاکس تا یک هفته از دست کاری پوست خودداری کنید. دست کاری پوست فقط به معنای فشار و مالش دادن پوست نیست، درمان های میکرودرم، لیزر موهای زائد و الکترولیز که بر پوست شما اثر می گذارد باید بعد از بوتاکس از آن ها اجتناب کنید.


از گرما دوری کنید
از رفتن به حمام دوش آب داغ، تخت آفتاب، جکوزی، سونا و... بعد از تزریق بوتاکس اجتناب کنید زیرا باعث افزایش خون می شود و ماده ی بوتاکس به حرکت در می آید. همچنین از مصرف خوراکی و نوشیدنی های دارای کافئین زیاد بعد از تزریق بوتاکس دوری کنید.


استفاده از کمپرس یخ
برای کاهش درد، تورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس، می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. همچنین برای درمان کبودی می توانید از ویتامین k و داروهایی که برای کاهش تورم و کبودی موثر هستند استفاده کنید.


مسکن ها
مصرف مسکن های قوی بعد از تزریق بوتاکس توصیه نمی شود اما می توانید از پاراستامول با مشورت پزشک برای تسکین درد مصرف نمایید. همچنین می توانید از پمادهای تسکین درد با مشورت پزشک استفاده کنید. هر شخص ویژگی هایی دارد و پزشک برای هر فرد یک دارو تجویز می کند پس اگر نیازی به دارو باشد پزشک برایتان براساس سیستم ایمنی بدنتان برای شما دارو تجویز می کند.


شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس
از فشار دادن صورت اجتناب کنید. با ملایمت صورتتان را بشورید تا تورمی روی صورتتان ایجاد نشود. همانطور که گفتیم گرما برای افرادی که بوتاکس تزریق می کنند مضر است پس برای شستشو از آب سرد و یا آب ولرم استفاده کنید.


دوش گرفتن
در نکاتی که قبلا گفته شد استفاده از آب داغ و سونا بعد از تزریق بوتاکس اثرات نامطلوبی را خواهد گذاشت. بهتر است برای دوش گرفتن نیز از آب ولرم استفاده کنید. همچنین از خوابیدن در وان آب داغ و شستن در حمام بخار اجتناب کنید.


طول مدت اثربخشی بوتاکس چقدر است؟
این زمان بستگی به افراد دارد زیرا سیستم بدنی هر شخص با بقیه افراد متفاوت است. اما میتوان گفت که بین ۳ تا ۶ ماه نتیجه را دید.


بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟
بستگی به سیستم بدن افراد دارد ممکن است شخصی زودتر دارو روی بدن ان تاثیر بگذارد. پس نیاز است فاصله زمانی درمان را کوتاه کند و زود به زود برای تزریق به کلینیک مراجعه کند. همچنین به دلیل اینکه تزریق بوتاکس در عضله باعث شل شدن و لاعر شدن عضله می شود مدت اثر دارو طولانی تر است.


تزریق بوتاکس آیا دردناک است؟
بوتاکس را با سوزن بسیار نازک و باریکی وارد بدن می کنند و شاید کمی احساس درد کنید اما قبل از اینکه بوتاکس تزریق شود محل مورد نظر را با کرم های موضعی بی حس کننده، پوست را بی حس می کنند و با سوزن بسیار باریک و نازکی ماده ی بوتاکس را تزریق می کنند.


بوتاکس برای چه کسانی توصیه نمی شود؟
برای افرادی که سابقه حساسیت به پروتئین دارند.
افرادی که دچار بیماری های عفونی و التهابی فعال هستند.
زنان باردار و شیرده
افرادی که دچار بیماری های عصبی و روانی هستند.
افرادی که مشکلات قلبی دارند.
افرادی که داری چین و چروک بسیار عمیق می باشند و پوست افرادی که ضخیم است نتیجه ی مطلوبی از تزریق بوتاکس کسب نمی کنند.
و...   
شما باید درباره بیماری و داروهایی که مصرف می کنید حتما قبل از تزریق بوتاکس با پزشک خود در میان بگذارید.


فلج شدن عضله بعد از تزریق بوتاکس
بیماران بعد از تزریق بوتاکس دچار فلج شدن عضله یا شل شدن عضله خواهند شد که این امر بسیار عادی است و بعد از مدتی عضله شروع به کار می کند.


نواحی صورت که می توانید بوتاکس در آن تزریق کرد:

تزریق بوتاکس
 
در چه سن می توان شروع به تزریق بوتاکس کرد؟
سازمان دارویی برای تزریق این دارو سن ۱۸ تا ۶۵ سال را مجاز به استفاده از این دارو کرده است.


تنها به مطب و کلینیک نروید
به دلیل عوارض بعد از بوتاکس احتمال ضعف بینایی بر اثر افتادگی پلک ها وجود دارد پس بهتر است با دوست یا همراهی بخواهید که با شما به مطب و کلینیک بیایند و شما را همراهی کنند.


عوارض بوتاکس
بدن انسان در مقابل باکتری ها و ویروس ها واکنش نشان می دهد. همانطور که گفتیم بوتاکس از سمی که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید شده و بدن در برابر آن واکنش های متفاوتی نشان می دهد. درد کشیدن در ناحیه تزریق- کبودی- خونریزی کم- سستی پلک- تهوع- تعریق بدن بعد از مدتی بدن به حالت اول بر می گردد. اما اگر دچار تنگی نفس- دشواری در بلع- چشم درد- ضربان نامنظم قلب- درد قفسه سینه- ضعف عضلات- واکنش های آلرژی- مشکل دیداری- ضعف صدا را مشاهده کردید هر چه سریعتر با پزشک خود در میان بگذارید.


زمان تزریق بوتاکس چقدر است؟
زمان برای تزریق بوتاکس بستگی به چروک هایی که شما دارید، دارد. اما به طور میانگین می توان ۵ تا ۲۰ دقیقه را برای تزریق نظر داد.


آیا بوتاکس می تواند چین و چروک های با عمق زیاد را برطرف کند؟
مطمعنا خیر. همانطور که گفتیم برای چین و چروک های عمیق نتیجه ی مطلوبی نخواهد گرفت. همچنین برای تزریق بوتاکس به تمامی نواحی صورت امکان پذیر نیست. زیرا صورت حالت طبیعی را از دست می دهد برای همین برای تزریق بوتاکس از ژل ها (فیلرها) استفاده می کنند.


اگر بوتاکس را فردی غیر متخصص می تواند تزریق کند؟
همانطور می دانید بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم است پس تزریق آن نیاز به متخصص پوست و زیبایی دارد. اگر افراد غیرمتخصص و در مکان نامناسب برای شما آن را تزریق کند عوارض بسیار شدیدی را دچار خواهید شد. همچنین مصرف دوز زیاد بوتاکس نیز عوارضی را بدنبال دارد. این هم باید بدانید که ماده ی بوتاکس اگر اصل نباشد عوارض و حساسیت هایی به دنبال خواهد داشت.