مقالات

صفحه اصلی/

کاهش پستان در زنان


کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی ) 

یک عمر زیبائی 

بهبود ظاهر شما با جراحی کوچک کردن سینه 

سینه های بسیار بزرگ ممکن است سبب مشکلات بهداشتی و احساسی برای بعضی از بانوان شود . علاوه بر مسائل مربوط به خودانگاره ( تصور ذهنی فرد از خودش ) ، فرد ممکن است دچار درد و ناراحتی فیزیکی نیز گردد . سنگینی بافت اضافی سینه ، ممکن است توانائی شما در زندگی فعال را مختل نماید . ناراحتی روحی و مشکل خودآگاهی همراه با سینه های بزرگ ، آویزان ، برای بعضی از زنان درست به اندازه ی درد فیزیکی مهم است . 

این عمل جراحی که ماموپلاستی کاهنده نیز نامیده می شود ، با برداشتن چربی ، بافت غددی ، و پوست از سینه ، سبب ایجاد سایز سینه متناسب با بدن شما ، و کاهش ناراحتی همراه با سینه های بزرگ شود .

 

 

آیا این عمل برای من مناسب است ؟ 

کوچک کردن سینه ها یک عمل بسیار فردی است ، و شما باید این عمل را با نظر خودتان انجام دهید ، نه به دلیل تمایل فرددیگر یا برای شبیه شدن به یک تصویر فرضی ایده آل ، کوچک کردن سینه برای شما انتخاب مناسبی است اگر :

 • شما از نظر فیزیکی سالم هستید
 • انتظارات شما واقع بینانه است .
 • سیگاری نیستید
 • شما از حس بزرگ بودن سینه ها ناراحت هستید
 • سینه های شما مانع فعالیت فیزیکی شما می شوند
 • به دلیل وزن سینه ها دچار درد پشت ، گردن ، و شانه ها می شوید
 • به دلیل بزرگی و سنگینی و آویزان بودن سینه ها دچار فرورفتگی محل بند سوتین می شوید
 • در شیار زیر سینه حالت تحریک پوستی دارید
 • سینه های شما به پائین آویزان شده و پوست را می کشند
 • در حالت بدون سوتین ، نوک سینه پائین تر از شیار سینه قرار می گیرد
 • هاله ی دور نوک سینه در اثر کشیدگی پوست بزرگ شده است .

 

 

 

 

بعلاوه ممکن است جراح شما 
 

 • وضعیت سلامت عمومی و شرایط پزشکی موجود و عوامل خطرساز را در مورد شما بررسی نماید .
 • سینه های شما را معاینه نموده و اندازه گیری های دقیق از نظر اندازه ، شکل ، کیفیت پوست ، و موقعیت نوک سینه و هاله دور آن بعمل آورد .
 • برای پرونده پزشکی از شما عکس هایی بگیرد .
 • گزینه های شما را مطرح نموده و یک روش درمانی را توصیه کند
 • نتیجه احتمالی عمل کوچک کردن سینه را بیان کرده و مخاطرات و عوارض ممکن را گوشزد نماید .
 • در مورد استفاده از بی هوشی در حین عمل کوچک کردن سینه بحث نماید .

 

 

آماده شدن برای جراحی 

پیش از جراحی ممکن است از شما خواسته شود

 • آزمایشات یا ارزیابی های پزشکی انجام دهید
 • داروهای خاصی را مصرف نموده و یا نحوه ی مصرف داروهای فعلی خود را تغییر دهید
 • یک ماموگرام پایه قبل از عمل و یکی پس از عمل تهیه نمائید تا هرگونه تغییر آینده در بافت سینه قابل تشخیص باشد .
 • سیگارکشیدن را در فاصله ی زیادی از جراحی ترک نمائید
 • از مصرف آسپرین و بعضی از داروهای ضدالتهابی ، مکمل های گیاهی که میزان خونریزی را افزایش می دهند ، اجتناب نمائید


دستورهایی که به شما داده خواهد شد

 • آنچه در روز عمل باید انجام داد
 • مراقبت های پس از عمل و پیگیری درمان


بعلاوه جراح پلاستیک شما ، به شما می گوید که جراحی کجا انجام خواهد شد . عمل کوچک کردن سینه ممکن است در یک مطب دارای امکانات جراحی ، مراکز جراحی ، یا بیمارستان انجام پذیرد . 

چنانچه عمل کوچک کردن سینه بصورت سرپائی انجام شود ، شما نیاز به همراه خواهید داشت . ترتیبی اتخاذ فرمائید که کسی شما را پس از عمل به منزل رساند و حداقل شب اول پس از عمل را نزد شما بماند .

 

 

مراحل جراحی 

در حین عمل کوچک کردن سینه چه اتفاقی رخ می دهد

کوچک کردن سینه معمولا با ایجاد برش هایی روی سینه و خارج ساختن چربی اضافی و بافت غددی و پوست انجام می پذیرد . 

در بعضی از موارد ممکن است چربی اضافی علاوه بر تکنیک های شرح داده شده در ذیل با لیوساکشن تخلیه گردد . اگر مشکل اصلی بزرگی سینه مربوط به زیادی چربی است و پوست اضافه نیست ، می توان از لیپوساکشن به تنهائی برای کوچک کردن سینه استفاده نمود . 

روش مورد استفاده برای کوچک کردن اندازه ی سینه شما ، براساس شرایط فردی ، ترکیب سینه ، میزان برداشت موردنیاز ، تمایل شما ، و توصیه جراح تعیین می گردد . 

مرحله اول - بی هوشی 

برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی تجویز خواهد شد . گزینه ها شامل تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد . 

مرحله دم - برش جراحی
 

گزینه های برش جراحی شامل موارد زیر هستند 
 

- الگوی گرد به دور هاله ی سینه

 


- الگوی سوراخ کلید یا راکت شکل با برش اطراف هاله و خط عمودی تا حد شیار زیر سینه

 


- الگوی T معکوس یا لنگر شکل

 


خطوط برش جوشگاه های دائمی و مرئی هستند ، اگرچه معمولا در زیر سوتین یا لباس شنا پوشیده می شوند . 

مرحله سوم - برداشتن بافت ها و تغییر موقعیت آنها 

پس از ایجاد برش جراحی ، نوک سینه که به خونرسانی و عصب دهی اصلی خود چسبیده می ماند ، تغیر محل داده می شود ، در صورت نیاز اندازه ی هاله با برداشتن پوست از حاشیه آن کاسته می شود . بافت سینه ی باقیمانده کوچک شده بالا آورده شده و شکل داده می شود . گاهی اوقات برای سینه های بسیار بزرگ و آویزان ، لازم است نوک سینه و هاله ی آن برداشته شده و به موقعیت بالاتری روی سینه منتقل گردند ( گرافت نیپل آزاد ) 

مرحله چهارم - بستن برش ها 

برای شکل دادن به سینه ی کوچک جدید ، برش ها به یکدیگر رسانده می شوند در داخل عمق سینه ، بخیه هایی برای حمایت و شکل دادن به سینه تازه ساخته شده زده شده و سپس پوست با بخیه ، چسب پوستی یا نوار چسب جراحی بسته می شود . خطوط برش دائمی هستند ولیکن غالبا کمرنگ شده و با گذشت زمان بطور چشمگیری بهبود می یابند . 

مرحله پنجم - ملاحظه ی نتایج 

نتایج عمل کوچک کردن سینه بلافاصله قابل رویت است . با گذشت زمان ورم پس از عمل برطرف شده و خطوط برش کمرنگ می شوند . با بهبودی تدریجی ، رضایت شما از شکل جدید افزایش خواهد یافت .

 

 

حقایق مهم درباره ی مخاطرات کوچک کردن سینه 

تصمیم برای انجام عمل کوچک کردن سینه بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که فوائد عمل منطبق با اهداف شما هست و آیا مخاطرات و عوارض احتمالی برای شما قابل پذیرش است ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را برای شما توضییح خواهند داد . از شما خواسته می شود که برگه ی رضایت را امضاء نمائید که نشان می دهد شما نوع عملی که انجام خواهد شد و مخاطرات و عوارض احتمالی را کاملا فهمیده اید . 

 

 

 

حقایقی دیگر در مورد مخاطرات عمل 

 هنگامی که به منزل می روید 

چنانچه دچار تنگی نفس ، درد قفسه صدری ، یا ضربان غیر طبیعی قلب شدید ، سریعا کمک پزشکی بخواهید . ممکن است در صورت بروز این عوارض ، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان های تکمیلی باشد . 
حرفه ی پزشکی و جراحی یک علم قطعی نیست . اگرچه نتایج خوب مورد انتظار هستند ولیکن تضمینی در این مورد وجود ندارد . گاهی اوقات امکان حصول نتایج بهینه با یک عمل جراحی وجود نداشته و نیاز به انجام جراحی بعدی است .

 

 

مراقب باشید 
پیروی از آموزش های پزشکتان کلید موفقیت جراحی شماست . مهم است که عمل برش های جراحی در معرض فشار زیاد ، سائیدگی ، یا حرکت در حین مرحله التیام قرار نگیرند . پزشک شما دستورات ویژه در مورد نحوه ی مراقبت به شما خواهد داد . 

حتما سوالات خود را بپرسید . بسیار مهم است که تمام سوالات خود را مستقیما از جراح پلاستیک خود بپرسید . این طبیعی است که اندکی اضطراب ( خواه ناشی از هیجان مربوط به پیش بینی نتیجه ی عمل ، و یا ناشی از استرس پیش از عمل ) داشته باشید . این احساسات را با جراح پلاستیک خود درمیان بگذارید .

 

 

دوره بهبودی 

پس از پایان عمل جراحی ، پانسمان یا بانداژ بر روی محل برش ها گذاشته خواهد شد . ممکن است بانداژ الاستییک یا سوتین حمایت کننده برای کاهش ورم یا حمایت از سینه های در حال التیام پوشانده شود . ممکن است یک لوله ی کوچک و باریک موقتا در زیر پوست گذارده شود تا خون اضافی یا مایع تجمع یافته را تخلیه نماید . 

به شما آموزش های ویژه شامل موارد زیر داده خواهد شد : 

- چگونه پس از عمل از محل جراحی مراقبت نمائید ، داروهائی که به صورت موضعی یا خوراکی به منظور کمک به التیام یا کاهش خطر عفونت تجویز می شوند ، علائم اختصاصی که باید در محل عمل یا وضعیت سلامت عمومی خود جستجو نمائید ، و هنگامی که برای پیگیری باید به جراح پلاستیک خود مراجعه نمائید .

 

 

 

 

هزینه عمل کوچک کردن سینه چقدر است ؟ 

هزینه همواره یکی از ملاحظات جراحی غیراورژانس است . هزینه جراحی کوچک کردن سینه می تواند بسیار متغیر باشد . هزینه یک جراح برای عمل کاهش سایز سینه ممکن است براساس تجربه او ، نوع عمل انجام شده و یا موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد . بسیاری از جراحان پلاستیک در مورد هزینه ها می توانند شما را راهنمایی کنند ، بنابراین حتما در این مورد بپرسید 

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد : 

حق العمل جراح

هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی 

دستمزد بی هوشی 

نسخه های داروئی 

لباس های بعد از عمل 

آزمایش های پزشکی 

عمل جراحی کوچک کردن سینه معمولا یک عمل جراحی ترمیمی محسوب می شود و ممکن است در صورت انجام آن به منظور تسکین علائم طبی ، توسط بیمه پوشش داده شود . بسیاری از بیمه ها جراحی کوچک کردن سینه را بر اساس مقدار بافتی که برداشته می شود ، نوعی عمل بازسازی محسوب می نمایند . به هر حال برای جبران هزینه لازم است مدارک قبل از عمل ارائه گردند . سیاست بیمه های مختلف بسیار متفاوت است . سیاست بیمه ی خود را جهت بررسی پوشش عمل به دقت بررسی نمائید . 

رضایت شما مهمتر از میزان هزینه است 

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک را برای کوچک کردن سینه انتخاب می کنید ، به خاطر داشته باشید که تجربه جراح و راحت بودن شما با او ، نیز به اندازه هزینه نهایی مهم است .

 

 

آشنائی با واژگان 

هاله : پوست رنگی اطراف نوک سینه 

کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهنده : برداشتن بافت سینه با عمل جراحی به منظور کوچک کردن اندازه ی سینه ها 

بی هوشی عمومی : مصرف داروها یا گازها در حین عمل جراحی برای تسکین درد یا ایجاد تغییر در هوشیاری 

هماتوم : جمع شدن خون در زیر پوست 

تسکین داخل وریدی : تزریق داروهای مسکن به ورید برای آرامبخشی 

لیپوساکشن ( لیپوپلاستی یا ساکشن لیپکتومی ) مکش چربی های زیر سطح پوست برای کاهش پری موضعی 

بیحسی موضعی : تزریق دارو مستقیما در محل برش جراحی برای تسکین درد 

ماموگرام : تصویر رادیولوژی سینه 

MRI : تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ، یک آزمون بدون درد که مانند رادیوگرافی بافت ها را نمایش می دهد

ماموپلاستی کاهشی : برداشتن بافت سینه با عمل جراحی به منظور کاهش اندازه ی سینه ها 

بخیه ها : نخ هائی که توسط جراح برای نگهداشتن پوست و بافت در کنار یکدیگر استفاده می شود

 

 

 

 

مراقبتهای بعد از ماموپلاستی( با یا بدون پروتز):

 1. درد تا سه روز حداکثر و سپس کاهش میابد که در طی این دوره مسکن جوابگو خــواهد بـود.کمپرس گاه بگاه سرد توصیه میشود اما بعلت بیحسی طبیعی بعد از عمل وخطر آسیب پوست بعلت سرما باید با احتیاط و حتمی بطور متناوب استفاده شود و آب مـــورد استفاده از آب سرد شیر منزل باشد( و نه یخ). پس از روز سـوم کمپرس گرم موجب تسریع بهبودی کبودی خواهد شد اما بعلت بیحسی طبیعی بعد از عمل دمای کمپرس گرم، نباید بیش از 37 درجه باشد والا موجب سوختگی خواهد شد.
 2. برای کاهش درد و ورم هنگام استراحت بدن را بالاتر از معمول نگاه دارید.
 3. تـا چند هفته از فعالیت سنگین پــرهیز کنید.( فعالیت معمول ضرری ندارد و استراحت مطلق ممنوع است زیــرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش میدهد).
 4. در صورت عــدم رعایت موارد فوق امکان ورم طولانی و مــورد 11 وجود دارد و تا پانزده روز مصرف نمک بــه حــداقل کاهش داده شود.
 5. کبودی خفیف محل عمل طبیعی است.
 6. آناناس تازه ( و نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم مــوثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
 7. مصرف میوه جات، ماهی و میگو و امگا3 به وفور توصیه میشود.
 8. ترشح خونابه تا چند روز طبیعی است. اما در صورت خونریزی و تورم قابل توجه فورا اطلاع داده شود ( ایـن احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد) زیرا ممکن است نیاز به بررسی در اتاق عمل باشد.
 9. ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل و خروج درن لازم است.
 10. ویزیت هفته اول برای بــررسی محل عمل لازم است. بخیه ها در روزهفتم تـــا دهم ( بجز موارد خاص) بــرداشته میشوند.
 11. گاهی لبه های فلاپ پوستی ( مخصوصا در افراد سیگاری و یا مبتلا به فشار خون) بـه علت کاهش خـونرسانی از بین میروند که نیازمند اصلاح پس از بهبودی کامل خواهد بود.
 12. در صورت درد وتورم قابل ملاحظه تماس گرفته شود.
 13. مصرف ژل سیلیکون تا چند ماه باعث زیباتر شدن جوشگاه خواهد شد.
 14. سوتین و نوار مخصوص طبق دستور و تا مد ت لازم حتمی ادامه یابد.
 15. داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
 16. بیحسی پستان طبیعی وتا چند ماه طول خواهد کشید.
 17. مصرف دخانیات تا چند هفته پس از عمل موجب تاخیر در بهبودی و افزایش عوارض میشود.


توجه: درصورت وجود هرگونه سوالی که پاسخ آن ذکر نشده با پزشک خود تماس بگیرید. 

* مانندهر عمل زیبایی، عمل ماموپلاستی هم ممکن است به اعمال اصلاحی جزئی بعدی نیاز دلشته باشد.