مقالات

صفحه اصلی/

اعمال جراحی افزاینده پستان

اعمال جراحی افزاینده پستان

بزرگ کردن سینه ( Breast Augmentation

 

اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران باید :

 • دارای دانشنامه بورد جراحی پلاستیک باشند .
 • سالانه دوره های بازآموزی جراحی پلاستیک را بگذرانند .
 • اقدام به انجام اعمال جراحی در مراکز درمانی مجاز و تائید شده نمایند .

 

 

بهبود ظاهر شما با جراحی بزرگ کردن سینه 

اگر شما از اندازه ی سینه خود ناراضی می باشید افزایش حجم سینه ها توسط جراحی Breast Augmentation یکی از روش های درمان می باشد . این روش می تواند

 • سینه های شما را پرتر و برحسته تر کند
 • بین دو سینه تقارن ایجاد کند
 • اعتماد به نفس و ظاهر شما را بهبود بخشد

نام دیگر این روش جراحی Augmentation Mammoplasty یا همان بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن می باشد و در این روش از پروتز سینه جهت ایجاد یک سینه بزرگ تر و پرتر و یا جایگزینی حجمی از سینه که در حین حاملگی یا کاهش وزن از بین رفته استفاده می گردد . از پروتز جهت بازسازی پستان که در حین سرطان و یا ضربه از بین رفته هم استفاده می گردد .

 

 

مواردی که از این روش نمی توان استفاده کرد 

روش افزایش حجم پستانها یا Breast Augmentation برای بازسازی پستان هائی که افتادگی شدید دارند مناسب نمی باشد و اگر شما بخواهید که همزمان سینه های شما بزرگ تر به نظر برسد و در سطح بالاتری قرار گیرد باید از جراحی Breast Lift ( بالابردن پستان ) و گذاشتن همزمان پروتز پستان استفاده نمائید . البته گاها این دو عمل را نمی توان همزمان انجام داد بلکه باید با فاصله انجام گیرد ( انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص ) . جراح پلاستیک شما در تصمیم گیری شما را کمک خواهد کرد .

 

 

آیا این روش برای من مناسب است ؟ 

تصمیم جهت عمل Breast Augmentation یک تصمیم بسیار خصوصی و شخصی می باشد و شما آن را برای خود انجام می دهید نه برای رضایت شخص دیگر و یا رسیدن به یک تصویر ایده آل . این عمل در صورتیکه شما شرایط زیر را داشته باشید برای شما مناسب است

 • داشتن سلامت جسمی
 • داشتن توقعات واقعی
 • بلوغ کامل پستان ها
 • احساس ناراحتی از کوچک بودن پستان ها
 • بدشکل شدن پستان ها بدنبال حاملگی ، کاهش وزن ، افزایش سن
 • عدم تقارت پستان ها
 • یکی یا هر دو پستان رشد کافی نداشته باشند .

 

  

 

کارهائی که جراح قبل از عمل انجام می دهد

 • بررسی شرایط کلی سلامت شما و همچنین بررسی موارد خطرساز احتمالی
 • معاینه پستان ها و اندازه گیری هائی در مورد شکل و ابعاد پستان ، کیفیت پوست و محل قرار گیری نوک پستان ( نیپل )
 • گرفتن عکس جهت ثبت در پرونده شما
 • بحث در مورد روش های مختلف درمانی و اتخاذ یک روش درمانی
 • بحث در مورد نتایج عمل و خطرات و عوارض احتمالی
 • بحث در مورد نوع بی هوشی در حین عمل

 

 

آماده سازی جهت عمل 

قبل از عمل ممکن است از شما خواسته شود

 • آزمایش خون و بررسی طبی
 • مصرف داروی خاص و یا تغییر در بعضی داروها که شما مصرف می کنید
 • انجام ماموگرافی قبل و احتمالا بعد از عمل جهت کمک در بررسی های آینده پستان
 • قطع کشیدن سیگار مدتی قبل عمل
 • عدم استفاده از آسپرین ، داروهای ضد التهاب و گیاهان داروئی قبل عمل ( به علت احتمال افزایش خونریزی حین عمل )

 

 

دستورالعمل های خاص که دریافت می کنید شامل

 • چه کارهائی در روز عمل باید انجام دهید
 • مراقبت های بعد عمل و پیگیری ها
 • مدارک مربوط به ثبت پروتز پستان ( در صورت نیاز )


جراح پلاستیک شما همچنین در مورد مکان انجام عمل جراحی برای شما توضیح خواهد داد . این عمل قابل انجام در بیمارستان ، مرکز جراحی محدود و در موارد خاص در مطب قابل انجام می باشد . 

در مواردی که عمل جراحی در خارج بیمارستان انجام بپذیرد . اطمینان حاصل فرمائید که فرد مشخصی شما را به خانه برساند و حداقل یک شب را با شما بگذراند

 

 

مراحل عمل جراحی 

چه مراحلی در حین عمل جراحی اتفاق می افتد ؟ 
 

مرحله اول - بی هوشی 

داروهائی قبل از عمل به شما تزریق می گردد که در حین عمل راحت باشید . می توان از بی هوشی عمومی یا تزریق داروهای خواب آور استفاده کرد . جراح شما بهترین روش را برای شما تجویز خواهد کرد .

 

مرحله دوم - برش جراحی 

برش جراحی در جاهائی داده می شود که خیلی مشخص نباشد . شما با جراحتان در مورد انتخاب محل برش بحث خواهید کرد . برش های ممکن شامل 

برش زیر پستان 

برش زیر بغل 

- برش دور آرئول ( هاله ی پستان ) 

انتخاب محل برش بسته به نوع پروتز ، میزان دلخواه شما برای بزرگی پستان ، شکل بندی شما و انتخاب جراح دارد .

  

مرحله سوم - انتخاب پروتز 

شکل و اندازه پستان مسئله مهمی می باشد پس در مورد نظرات خود با جراح روراست باشید ، در انتخاب نوع پروتز علاوه بر نظر شما در مورد اندازه و شکل پستان ، آناتومی پستان های شما ، میزان قابلیت ارتجاع پوست و شکل بدن شما مهم می باشد . 

انواع پروتز :

 1. پروتز سالین : این نوع پروتز از محلول سالین ( آب نمک استریل ) پر می شود ، مقادیر متفاوتی سالین را می توان داخل آنها تزریق کرد که با توجه به حجم تزریقی شکل و نرمی پستان متفاوت خواهد بود . اگر پارگی و یا هر مشکلی در جدار پروتز ایجاد گردد محتویات آن به راحتی جذب بدن شده و جدار آن روی هم خواهد خوابید .
 2. پروتز نوع سیلیکون : این پروتزها با ژل قابل ارتجاع پرشده است ، حرکات و شکل پروتز به بافت طبیعی پستان شبیه تر است . اگر نشتی ( پارگی ) در جدار پروتز ایجاد گردد ژل در داخل جدار باقی خواهد ماند و یا داخل پاکتی که دور پروتز ایجاد گشته باقی خواهند ماند بنابراین شکل پستان تغییر نخواهد کرد . 
  در صورت استفاده از این نوع پروتز باید در فواصل زمانی خاص توسط جراح ویزیت گردید تا در صورت بروز مشکل توسط سونوگرافی یا MRI تشخیص گردد . کارخانه های سازنده هر چند وقت یکبار انواع جدیدی را وارد بازار می کنند .


نکته : در حال حاضر پروتزهای سالینی توسط FDA در خانمهای با سن بیشتر از 18 سال تائید شده است و 

پروتزهای سیلیکونی برای خانمهای با سن بیشتر از 22 سال تائید شده ( برای افزایش حجم پستان ) البته برای بازسازی پستان در هر سنی می توان از پروتزهای سالین سیلیکونی استفاده نمود . 

برای اطلاعات به روز مراجعه به سایت www,Breast implant saty .org توصیه می گردد . 

 

مرحله چهارم - تعبیه و گذاشتن پروتز 

بعد از برش مناسب در سطح پوست پروتز در یک پاکت مناسب گذاشته می شود 

A : زیر عضله پکتورال 

B : زیر بافت پستان ( روی عضله پکتورال ) 

محل گذاشتن پروتز بسته به نوع پروتز ، میزان افزیش حجم دلخواه ، وضعیت بدن شما و ترجیح جراح شما دارد 

 

مرحله پنجم - بستن محل برش 

محل برش جراحی در چندین لایه بخیه می شود و پوست نیز با بخیه و چسب جراحی و ... بسته می شود 


مرحله ششم - نتایج 

نتیجه عمل افزایش حجم پستان بلافاصله قابل رویت می باشد ، به مروز زمان التهاب محل عمل کم و محل برش کمرنگ می شود ، و به مرور زمان شما از تغییر ظاهر خود بیشتر لذت خواهید برد و متوجه پستان های پرتر مه هدف شما است خواهید شد .

 

 

نکات مهم در مورد ایمنی و خطرات بزرگ کردن پستان ها 

تصمیم گیری در مورد انجام جراحی افزایش حجم پستان ها بسیار شخصی و خصوصی بوده و خود فرد باید تصمیم بگیرد که آیا با این عمل به توقعات خود می رسد و آیا خطرات احتمالی قابل قبول است ؟ 
جراح برای شما خطرات احتمالی را بازگو می کند . شما باید یک فرم رضایت عمل را امضاء کنید که اطمینان حاصل شود که شما فهم کاملی از مراحل و خطرات احتمالی عمل را داشته و با علم این عمل را انتخاب کرده اید . 

 

موارد مهم دیگر :

 • ضمانتی وجود ندارد که پروتز پستان مادام العمر باشد و در آینده ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد جهت تعویض پروتز پستان باشد .
 • حاملگی ، کاهش وزن ممکن است در ظاهر پستان حاوی پروتز شما تغییر مادام العمر ایجاد کند .

ریکاوری ( بهبودی بعد عمل ) 

بعد از یک دوره 24 تا 48 ساعته سیر بهبودی بعد عمل و چندین روز که نیاز به استراحت خواهید داشت به مدت چندین هفته احساس التهاب و سوزش در پستان ها خواهید داشت و بازگشت به فعالیت عادی بر مبنای دستورات جراح خواهد بود . به مرور زمان التهاب کاهش خواهد یافت و محل برش جراحی کمرنگ خواهد شد . 

به شما دستورالعمل هائی در مورد مراقبت از پستان بعد از عمل داده خواهد شد و یا داروهائی که باید مصرف کنید تا احتمال عفونت بعد از عمل را کم کند و همچنین زمان مراجعه مجدد بعد از عمل جهت ویزیت به شما گفته خواهد شد.

 

 

وقتی به خانه رفتید 

اگر تنگی نفس ، دردقفسه سینه ، ضربان غیرطبیعی قلب داشتید بلافاصله به بیمارستان بروید زیرا ممکن است نیاز به بستری داشته باشید . پزشکی و جراحی یک علم کاملا قابل پیش بینی نمی باشد گاها نتیجه ی مطلوب و گاها غیر مطلوب حاصل می گردد و ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد .

 

 

دقت کنید 

پیروی از دستورالعمل پزشک کلید موفقیت شماست . محل برش جراحی نباید تحت فشار ، کشش ، حرکت و ... باشد . به نکات پزشک معالج خوب گوش دهید جراح شما دستورات لازم را به شما خواهد داد 

نتایج طولانی اثر خواهد بود 

نتایج عمل جراحی افزایش حجم پستان ها طولانی الاثر بوده و شما بعد از عمل نیاز به تغییر در نوع لباس و پوشش و حتی تغییر در لباس شنای خود خواهید داشت . اعتماد به نفس شما نیز افزایش زیادی خواهد داشت . 

ممکن است نیاز به تعویض و یا تغییر پروتز باشد : 

مهم است که بدانید پروتز پستان مادام العمر نبوده و ممکن است نیاز به تعویض آن در آینده باشد و در آینده نیاز به ویزیت و مشاوره با جراح خود خواهید داشت . ضمنا به مرور زمان بعلت افزایش سن ، تغییرات وزن و تغییرات هورمونی شکل پستان های شما را تغییر خواهد داشت بنابراین شما ممکن است از ظاهر پستان های خود ناراضی شده و نیاز به تعویض پروتز و یا عمل جراحی بالاکشیدن پستان ها ( لیفت) داشته باشید . همواره با جراح خود درتماس بوده و در ویزیت های دوره ای شرکت نمائید .

 

 

هزینه ها 

هزینه اعمال جراحی پلاستیک باید مد نظر باشد که بسته به نوع پرتز، تجربه جراح و محل انجام عمل متفاوت خواهد بود و در مورد هزینه با جراح صحبت کنید . 

هزینه ها شامل

 • هزینه حق العمل جراح
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه بی هوشی
 • هزینه داروها
 • هزینه آزمایشات
 • هزینه کرست های مخصوص و...


معمولا بیمه ها این گونه اعمال زیبائی را پوشش نمی دهند و همچنین هزینه عوارض این اعمال را هم پوشش نمی دهند . در بعضی بیمه ها حتی بیماری های پستان در خانمهائی که پروتز دارند پوشش داده نمی شود . به سیاست های بیمه خود رجوع کنید . 

رضایت شما مهمتر از هزینه ای است که می پردازید . 

وقتی که یک جراح پلاستیک را برای اعمال زیبائی انتخاب می کنید در نظر داشته باشید که تجربه وی و راحتی شما مهمتر از پولی است که پرداخت می کنید .

 

 

آشنائی با واژگان : 

آرئول : پوست رنگی اطراف نوک پستان 

Augmentation Mammoplasty : بزرگ کردن پستان ها با جراحی 

Breast Augmentation : یا همان Augmentation Mammoplasty بزرگ کردن پستان ها با جراحی 

پروتز ( ایمپلنت ) پستان : پروتزی که داخل بدن قرار داده می شود تا اندازه پستان شما بزرگتر شود و یا بازسازی پستان انجام گردد . پـروتـزها یا با سالین و یا با سیلیکون پـر می شوند . 

Capsular Contracture : یکی از عوارض جراحی پستان که موقعی است که بافت طبیعی ایجاد شده اطراف پروتز ضخیم شده و موجب پیچاندن پروتز و سفت شدن آن می گردد . 

بی هوشی عمومی : داروها و یا گازهائی که حین جراحی جهت از بین رفتن درد و ایجاد بی هوشی می گردد . 

هماتوم : تجمع خون زیر پوست 

برش Intra mammary : برش در چین زیر پستان 

تسکین داخل وریدی : تجویز داروها از طریق ورید جهت آرامش شما 

بیحسی موضعی : تزریق مستقیم دارو در محل عمل جهت از بین بردن درد 

ماموگرام : بررسی پستان با اشعه X 

ماستکتومی : برداشتن قسمتی یا کل پستان معمولا برای درمان سرطان 

MRI : یک روش تشخیصی بدون درد مثل اشعه X 

برش پری آرئول : برش در حاشیه آرئول 

پروتز سالین : پروتز پستانی که از آب نمک استریل پر شده است . 

پروتز سیلیکون : پروتز پستانی که حاوی ژل الاستیکی باشد . 

Submammary or Subglandular placement : وقتی که پروتز پستان پشت بافت غده پستان روی عضله گذاشته می شود . 

Submuscular or Subpectoral placement : وقتی که پروتز پستان زیر عضله پکتورال که خود زیر پستان است گذاشته می شود . 

بخیه ( سوچور ) : برای نزدیک کردن پوست و بافت ها استفاده می شود . 

برش ترنس آگزیلاری : برشی که در ناحیه زیر بغل داده می شود . 

اولتراسوند : یک روش تصویربرداری که از امواج ماوراء صوت استفاده می گردد .